Kodulehe turvalisus 2023 – Kuidas muuta wordpressi koduleht turvalisemaks

Ajal mil digitaalse tegevuste maht kasvab pidevalt, muutub kodulehe turvalisus kriitiliseks. Üheks tõhusaks strateegiaks on luua mitmetasandiline turvalisus ehk sügavkaitse, mis kasutab mitmeid kaitseliine. Järgnevalt räägime, kuidas muuta oma wordpressi koduleht mitmetasandiliseks turvalisemaks.

1. Kasuta Veebirakenduste Tulemüüri (WAF)

Veebirakenduste tulemüür on tõhus vahend, mis suudab tuvastada ja blokeerida palju erinevaid rünnakuid enne, kui need teie kodulehele jõuavad. Näiteks Cloudflare ja Sucuri pakuvad selliseid teenuseid. Need rakendused toimivad nagu kilp, mis hoiab ohtlikud elemendid eemal teie kodulehest.

WAF-id on loodud selleks, et blokeerida ründajate jõupingutused, jälgides ja analüüsides veebilehele saabuvat liiklust. See võimaldab neil tõkestada kahtlased tegevused, mis võivad ohustada veebilehte. Kuid tuleb meeles pidada, et nagu iga turvasüsteemi puhul, tuleb ka WAF-i regulaarselt värskendada ja hooldada.

2. Uuenda WordPressi ja tee regulaarselt tagavarakoopiaid

wordpressi turvalisus1

Uuendamata jätmine tähendab, et riskite sellega, et jätate ründajale avatud ukse kust sisse astuda. Kui ründajad avastavad nõrkuse, siis nad kasutavad seda ära. Seetõttu on uuendamine üks olulisemaid osasid kodulehe turvalisuses.

On väga oluline hoida oma WordPressi tuum, teemad ja pluginad uuendatud. Uuendused sisaldavad sageli turvaparandusi, mis kõrvaldavad teadaolevad turvanõrkused ja vead. WordPress on pidevalt arenev platvorm, mis tähendab, et selle arendajad jälgivad pidevalt turvalisuse probleeme ja töötavad välja uusi parandusi.

Regulaarselt tuleks varundada kogu WordPressi koduleht. Kui koduleht on häkitud, tagab varukoopia, et saate selle kergesti taastada. Varukoopiaid saab teha kas käsitsi või kasutades pluginat, nagu UpdraftPlus või BackWPup.

Varukoopiaid tuleks hoida turvalises asukohas ja neid tuleks testida regulaarselt, et veenduda nende töökindluses. Oluline on meeles pidada, et varundamine ei asenda turvalisuse parandamise strateegiaid – see on viimane abinõu, kui kõik muu on ebaõnnestunud ja leht tuleb taastada.

3. Kasuta Turvalisus Pluginat

Pluginad nagu Wordfence, Sucuri või iThemes Security võivad lisada palju turvalisuse kihte ühes paketis. Need hõlmavad selliseid funktsioone nagu pahavara skaneerimine, IP blokeerimine ja palju muud. Pluginad on hädavajalikud, kuna need lisavad spetsiifilisi turvaelemente, mida WordPressi tuum ei pakku.

Turvapluginad võivad kaitsta veebilehte ka teadaolevate ohtude eest, jälgides pidevalt kübermaastikul toimuvat. Kui nad tuvastavad uue ohu, uuendatakse pluginaid selle ohu tõrjumiseks.

4. Tugevad Paroolid

Tugevate paroolide kasutamine on üks lihtsamaid, kuid kõige olulisemaid samme, mida astuda kodulehe turvalisuse parandamiseks. Tugev parool sisaldab suuri ja väikeseid tähti, numbreid ning erisümboleid. See peaks olema piisavalt pikk ja unikaalne, et seda oleks raske ära arvata. Kindlasti oleks hea paroole uuendada periooditi

Tugeva parooli kasutamine võib tunduda ebamugav, kuid see on vajalik veebilehe kaitsmiseks. Selleks, et seda hõlbustada, võite kasutada paroolihaldurit, mis hoiab kõiki teie paroole turvaliselt ja teeb need kättesaadavaks, kui neid vajate.

5. Kaheasmeline autentimine ehk 2FA

Kaheastmeline autentimine lisab sisselogimisprotsessile suure hulga turvalisust. See nõuab kasutajalt kahte erinevat tõendit, et nad on need, kes nad väidavad end olevat, tavaliselt midagi, mida nad teavad (parool), ja midagi, mida nad omavad (näiteks mobiiltelefon).

Kaheastmeline autentimine võib aidata veebilehte kaitsta isegi siis, kui paroolid on ohus. See on kasulik lisakiht turvalisust, mis võib peatada ründajad, kes on suutnud tungidaa läbi esimese kaitseliini.

6. Piira Sisselogimiskatseid

Sisselogimiskatsete piiramine on tõhus vahend, et tõrjuda bruteforce-rünnakuid, kus ründajad proovivad arvukalt erinevaid paroole, lootuses, et üks neist töötab. Piirates, kui mitu korda kasutaja saab proovida sisse logida, saate selle taktika kõrvaldada.

Sisselogimiskatsete piiramine on ka suurepärane viis ründajate frustratsiooni tekitamiseks. Kui ründaja peab ootama iga katse vahel, võib ta lihtsalt loobuda ja proovida rünnata mõnda teist veebilehte millesse on lihtsam sisse pääseda.

7. Kaitse enda wp-admin Kataloogi

Kaalu wp-admin kataloogi parooliga kaitsmist serveri tasemel või piira juurdepääsu teatud IP-aadressidelt. See lisab veel ühe kaitseliini kodulehe turvalisusele, muutes ründajate jaoks raskemaks pääseda wordpressi admin alasse.

Wp-admin kataloogi kaitsmine on oluline samm, kuna see on kodulehe niinimetatud juhtimiskeskus. Kui ründaja saab sinna juurdepääsu, võib ta tekitada suurt kahju.

8. Kasuta SSL-i

SSL sertifikaat (HTTPS) krüpteerib andmeid kodulehe ja selle külastajate vahel. Paljud hostingud pakuvad tasuta SSL-i Let’s Encrypt’i kaudu. SSL aitab kaitsta kodulehe külastajate privaatsust ja on oluline osa veebilehe usaldusväärsusest ka otsingumootorite jaoks.

SSL-i kasutamine on tänapäeval standardiks saanud ja see on oluline osa turvalisusest. SSL krüpteerib kõik andmed, mis liiguvad veebilehe ja külastaja vahel, takistades ründajatel neid andmeid varastada või manipuleerida.

9. Keela XML-RPC, juhul kui see pole vajalik

XML-RPC-d võib kasutada bruteforce-rünnakute jaoks. Kui koduleht seda ei vaja (näiteks WordPressi mobiilirakenduse jaoks), kaaluge selle keelamist. See on funktsioon, mida WordPressi lehed kasutasid enne REST API ilmumist.

XML-RPC keelamine on lihtne samm, mis võib tõsta turvalisust. Kui te ei kasuta seda funktsiooni, pole põhjust lasta ründajatel seda ära kasutada.

10. Kodulehe regulaarsed Turvaauditid

Kasuta teenust või pluginat, mis skaneerib regulaarselt kodulehe pahavara või kahtlase tegevuse osas. Sarnaselt tervisekontrolliga, võib regulaarne turvakontroll aidata tuvastada probleeme enne, kui need muutuvad suureks probleemiks.

Turvakontrollid võivad aidata tuvastada ka uusi ohtusid või avastada muutusi, mis võivad näidata, et koduleht on olnud rünnaku all. See annab teile võimaluse reageerida kiiresti ja vältida suuremaid kahjustusid või andmete lekkeid.

11. Kaitse wp-config.php Faili

Viige oma wp-config.php fail ühe kataloogi taseme võrra kõrgemale WordPressi juurkataloogist või piirake juurdepääsu sellele .htaccess reeglite kaudu. See fail sisaldab kodulehe kõige tundlikumaid andmeid ja on äärmiselt oluline, et see oleks kaitstud.

Kui ründaja pääseb wp-config.php faili, on neil võimalus muuta veebilehe seadeid või pääseda juurde tundlikule informatsioonile. Seetõttu on selle faili kaitsmine üks olulisemaid turvameetmeid.

12. Kasuta turvalist FTP-d

Kasutage võimaluse korral SFTP-d või FTPS-i, mis on turvalised viisid failide ülekandmiseks võrreldes tavalise FTP-ga. FTP kaudu saadetud andmeid ei krüpteerita, mis tähendab, et ründaja võib neid varastada või muuta. Krüpteeritud ülekande kasutamine aitab seda riski vähendada.

13. Peida WordPressi versioon

WordPressi jätab veebilehe päisesse meta-sildi, mis paljastab lehe WordPressi versiooni. See võib potentsiaalselt aidata ründajal leida versiooniga seotud turvaaugud ja anda talle lihtsa viisi kuidas sisse murda. Selle meta-sildi eemaldamine võib aidata vähendada riske.

14. Vali õige veebimajutus

Hea mainega veebimajutuse pakkuja omab tugevaid turvameetmeid, hoiab oma serveritarkvara uuendatud ja varundab kodulehte regulaarselt. Kui veebimajutus ei paku piisavat turvalisust, võib see kahjustada veebilehe turvalisust, olenemata sellest, kui tugev on teie enda lehe turvasüsteem.

Pidage meeles, et ükski koduleht ei ole 100% turvaline, kuid kui lisada mitu kihti turvalisust, võite oluliselt vähendada oma kodulehe häkkimise tõenäosust.

Lisa lugemist wordpressi turvalisuse kohta leiad siit

Miks on wordpressi kodulehe hooldus ja tugi olulised saad lugeda siit